Kanal Tedavisi Uygulamaları – Endodonti

İlerlemiş diş çürükleri veya travma nedeniyle dişler içerisinde yer alan ve dişin tüm hassasiyetini taşıyan sinir dokusu etkilenir. Dişin ağız içerisinde görünmeyip çene kemiği içerisinde yer alan diş kökleri içerisindeki sinir dokusunun temizlenerek yerine kanal tedavisi yapılması özel bir tedavidir.

kanal-tedavisi-1

Her dişin kök yapısında birçok farklılıklar bulunabilmektedir; standardın dışında fazladan kök ya da kanallar olabilir. Görünmeyen bir alan olduğu için de önceleri bu yapısal farklılıklar nedeniyle kanal tedavisinde başarısızlıklar yaşanabilmekteydi. Ancak günümüzde yeni cihazlar sayesinde artık çok başarılı kanal tedavileri yapmak mümkündür.

kanal-tedavisi-2

Özellikle döner başlıklı otomatik kanal aletleri ve kök boyunu, yapısal farklılıkları gösteren özel cihazlar ve özel kanal dolgu materyalleri ile kanal tedavisindeki başarı tamdır. Kanal boyunu ölçen bu yeni cihazlar sayesinde artık kanal tedavisi sırasında fazladan röntgen alınmasına da gerek kalmamaktadır. Burada önemli olan diş dokularındaki olası farklılıkları bilerek bu cihazları uygun durumlarda kullanıp tedaviyi tamamlamaktır.

Related Cases